Translate this page

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Ålands Radio och TV cannot guarantee the accuracy of the translation.

Publicerad: fredag, 8 april, 2011 - 08:08Uppdaterad: tisdag, 30 augusti, 2016 - 10:21

Ingen vill auktionera ut champagnen

Landskapsregeringen har förlängt anbudstiden för sommarens auktion av champagneflaskor från vraket vid Föglö. -Anbudstiden gick ut den 31 mars och eftersom vi inte fick in något anbud inom utsatt tid så förlänger vi tidsfristen till måndagen den 11 april, säger landskapets kulturchef Rainer Juslin. Landskapsregeringen har haft kontakt med tre välkända auktionshus som har visat intresse för att ansvara för auktionen, men de har alltså inte lämnat in några anbud. -Jag tror att dom är ovana vid offentlig upphandling och rädda för att avslöja sina affärshemligheter eftersom alla uppgifter blir offentliga. Men vi har nu förklarat för auktionshusen att vi är beredda att hemligstämpla deras anbud, säger Rainer Juslin.

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »