Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Regeringen oense – C vill inte röra äldreomsorgen

Synen på äldreomsorgens framtid splittrar regeringen. Arsim Zekaj (S) vill samla socialvården under en huvudman, medan vicelantrådet Annika Hambrudd (C) säger nej

Centern säger nej till att flytta äldreomsorgen från kommunerna. Det här efter att social- och hälsovårdsminister Arsim Zekaj (S) beskrivit en sådan reform som den ”enda vettiga vägen framåt”.

Centerns lagtingsgrupp har i en insändare argumenterat för att problemen inom äldreomsorgen ska lösas genom tydligare ansvarsfördelning och bättre samarbete – inte genom att centralisera äldreomsorgen. En linje som också partiordförande Annika Hambrudd står bakom.

– Det här är en kommunal fråga och jag tror vägen framåt är att samla sig och ha en tankesmedja för att diskutera. Vi går mot en verklig utmaning och den måste man ta på allvar, säger Annika Hambrudd.

Grunden till diskussionen är den KST-utvärdering som landskapsregeringen låtit göra. Den visar att socialvården stärkts, men också att det finns betydande brister inom äldreomsorgen och i samarbetet mellan kommunerna och KST.

Annika Hambrudd vill ändå inte stänga dörren för fortsatt diskussion. KST-utvärderingen är nu ute på remiss och enligt Hambrudd bör den processen ha sin gång innan politiska slutsatser dras.

– Jag tycker att vi ska se vad remissvaren säger.

På frågan om det viktigaste är de äldres bästa eller att försvara det kommunala självstyret svarar Hambrudd:

– Både och. Jag ser inte att det skulle vara någon motsats.

Utvärdering: KST stärkte socialvården – men äldreomsorgen släpar efter

Föreslås en huvudman för hela socialvården

Läs artikel

Taggar

  1. Nyheter
  2. Äldreomsorg
  3. Landskapsregeringen
  4. Kommunalpolitik
  5. KST

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 22.5.2026 kl. 05:33|Uppdaterad 22.5.2026 kl. 06:20