“LR saknar handlingsutrymme gentemot DI”

Landskapsregeringen har inget handlingsutrymme att påverka Datainspektionens arbete som fristående myndighet, säger civilminister Ingrid Zetterman.
Under veckan har Ålands hälso- och sjukvård, ÅHS, anmält Datainspektionens chef Lena Nordman till Justitiekanslern. ÅHS beskrivning är att det skett allvarliga och systematiska brister i tillsynen.
Zetterman betonar att Datainspektionen, DI, är en fristående myndighet och dessutom tillsynsmyndighet över landskapsregeringen själva. Därför finns det ingen möjlighet för landskapsregeringen att ingripa, även om missnöje skulle uppstå.
– Om frågan är teoretisk, alltså om landskapsregeringen skulle vara missnöjd med Datainspektionens arbete, så kan vi inte vidta några åtgärder.
Hon beskriver situationen mellan ÅHS och DI som beklaglig och framhåller vikten av samarbete mellan myndigheterna.
– Samtidigt så är det ju myndigheter som har sin rätt att agera fristående och efter de behov som de uppfattar uppstår, säger Zetterman.
2021 fälldes landskapsregeringen i Högsta förvaltningsdomstolen efter att den tidigare myndighetschefen för Datainspektionen Joakim Söderberg sades upp från sin tjänst efter prövotiden.