Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Konflikter och oro pyr i taxibranschen inför avregleringen

Inför att den nya taxilagen träder i kraft råder oro inom taxibranschen. Åkare frågar sig om bolagen behandlas likvärdigt och nyligen har en polisanmälan om misstänkt missbruk av taxitillstånd lämnats in.

Oron lyfts bland annat av åkeriägarna Dan Nylund och Billy Sandberg i en insändare till lokaltidningarna. De skriver att tillstånden är personliga och att det är avgörande för förtroendet i branschen att alla följer reglerna.

Enligt uppgifter till Ålands Radio finns det företag som kör på lånade tillstånd från personer som inte själva kört taxi på flera år. Men också bolag med landsortstillstånd som kör i Mariehamn.

Detta menar taxiföretagare nu att är en positionering inför den nya lagen, som syftar till en avreglering.

Det har även lämnats in en polisanmälan gällande misstänkt missbruk av taxitillstånd, vilket bekräftas av Henrik Jakobsson på polisen. Någon förundersökning är ändå inte inledd.

I fält är det polisen som har hand om övervakningen, men det är landskapsregeringen som beviljar, förnyar och också kan återkalla trafiktillstånd.

Nuvarande lagstiftning tillåter redan att man kör på andras tillstånd, enligt Gustav Blomberg vid landskapsregeringen.

– Exempelvis kan en trafiktillståndsinnehavare låta sköta om trafiken genom en eller flera anställda, säger Blomberg.

Han känner till polisanmälan. Enligt honom har landskapsregeringen ändå inte märkt av att taxibolagen försöker positionera sig inför den avreglering som den nya taxilagen innebär. Till exempel genom fler ansökningar om taxitillstånd.

Hård kritik mot taxireformen – ministern ser förslaget som en medelväg

Läs artikel

Taggar

  1. Nyheter
  2. Taxi
  3. Landskapsregeringen

Författare

  1. Dan Sjöblom-SvenssonVisa profil
Publicerad 20.3.2026 kl. 16:11|Uppdaterad 21.3.2026 kl. 20:14