Motvind för Komet och Käglan har långt till toppen

Det blev en omgång med blandade resultat för de åländska bowlinglagen i riksserien. BK Komet fick nöja sig med en seger och är fortsatt sist i tabellen, medan BK Käglan vann tre matcher men har ett tufft utgångsläge i kampen om seriesegern.

Komet vann en match av de fem som spelades under rundan i Vasa, vilket gjorde att man var näst sist för dagen i serien. Bästa bowlaren i Komet var Michael Jakobsson som snittade 210,25 poäng över fyra serier och vars bästa serie slutade med 241.

Övriga bowlare i laget var Oskar Welin, Amadeus Ahonen, Alfons Welin, Jan Andersson och Sander Sundling. Komet ligger sist i serien inför sista omgången som spelas i mitten av mars. Men det är jämnt i tabellen då man bara är 160 poäng bakom serieledarna.

I riksseriens division fyra klarade Käglan av att vinna tre av fem matcher på Idrottsgården i Mariehamn. Käglans Kim Mattsson var näst bästa bowlaren för dagen och snittade 185,8 poäng över fem serier, där den bästa slutade på 237 poäng.

Nästa bowlare i resultatlistan för Käglan var Peter Mattsson. Han bowlade sjunde högst snitt för dagen med 176 poäng och där den bästa serien slutade på 190. Övriga bowlare i laget var Kevin Mattsson, Kenneth Mattsson och Krister Velander.

BK Käglan ligger tvåa i serien men har en både snäv och brant uppförsbacke att bestiga för att nå BC KeilaKonnat som har 1 093 poäng mer än det åländska laget.

Taggar

  1. Sport
  2. Bowling