Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Målfyrverki när JIK vann

Fanny Karlsson highfivear Elin Lindroth efter att ha rullat in 4-2. Foto: Johan Ågren.

Jomala IK vann med 6-2 över Lluja hemma på Vikingavallen i fotbollsdamernas division fyra under lördagseftermiddagen.

Linda Welander var det som inledde målskyttet i den 25:e matchminuten för Jomala IK och Elin Holmström utökade till 2-0. Dock blev det en snabb replik från Lluja när Säde Kuusisto reducerade på första halvlekens tilläggstid.

I andra halvlek släppte det ordentligt för hemmalaget när Fanny Karlsson gjorde ett hattrick. Hon utökade till 3-1, 4-2 och 5-2. Det var Llujas Niini Knuutila som reducerade till 3-2 och saboterade Fanny Karlsons äkta hattrick. 6-2 kom i den 77:e matchminuten genom Elisabeth Åhman och det var också det som blev slutresultatet.

Jomala IK fick tre poäng efter vinsten och klättrade i tabellen till en sjätteplats på 30 poäng. Nästa match spelas på bortaplan mot tabellfemman KSF på lördag och är sista matchen för säsongen. Tyvärr kan inte Jomala IK nå KSF då de har skrapat ihop 34 poäng under säsongen.

Taggar

  1. Sport

Författare

  1. Johan ÅgrenVisa profil
Publicerad 1.10.2022 kl. 19:20|Uppdaterad 1.10.2022 kl. 20:21