Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

“Vi skulle fortfarande ha en väldigt hög servicenivå”

Magnus Sandberg. Foto: Owe Sjöblom, ÅRTV

Under måndagen rapporterade Ålands radio om den lista förslag för kommunala inbesparningar som en av landskapsregeringen tillsatt arbetsgrupp tagit fram.
Magnus Sandberg, förbundsdirektör på Ålands kommunförbund, tror att kommunerna skulle välkomna några av åtgärderna.

Flera av förslagen har som utgångspunkt att Åland gör ändringar i de lagar som styr vilken servicenivå kommunerna ska erbjuda sina invånare, så att denna nivå kan sänkas, vilket i teorin skulle kunna spara närmare 11 miljoner euro årligen.

- Jag har svårt att tro att kommunerna därmed skulle bli mindre attraktiva att bo i. Vi har en väldigt hög servicenivå jämfört med många andra och den skulle fortfarande vara hög om vi sänkte den på det sättet som föreslås. De hårda mätetal och gränser man har satt för att upprätthålla servicenivån skapar problem med Ålands småskalighet och kommunstrukturen och jag tror att uppluckrandet av dessa skulle tas positivt emot, säger Magnus Sandberg.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Politik
  3. Ekonomi
  4. Landskapsregeringen
  5. Kommuner

Författare

  1. Felix Quarnström
Publicerad 27.7.2021 kl. 04:25