Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Vaccin mot borrelia kan vara tillgängligt om ett år

Om allt går snabbt kan vaccinet bli tillgängligt redan till nästa fästingsäsong. Arkivbild

Världens första vaccin mot borrelia är på väg att bli verklighet. Pfizer och Valneva skickade förra veckan in en ansökan om att få tillverka vaccinet.

Runt 9 000 personer i sex olika länder har testat vaccinet i en global effektivitetstudie, där man lottats till att antingen få det riktiga vaccinet eller ett placebo med koksalt.

Nu har man följt individerna som medverkar i studien i tre år.

Johan Sanmartin Berglund vid Blekinge tekniska högskola, som varit med och koordinerat den svenska delen av studien med runt 1 000 deltagare berättar att vaccinet har visat en effekt på cirka 75 procent.

Det innebär att vaccinet skyddar mot infektion i tre av fyra fall. Varför skyddet inte är högre är ännu oklart.

En möjlig förklaring kan vara skillnader mellan åldersgrupper, eftersom vaccin ofta fungerar bättre hos yngre än hos äldre. Studien omfattade deltagare från fem år och uppåt, utan övre åldersgräns.

– Normalt vet vi att vaccineffekten är bättre i yngre åldrar än i äldre, säger Johan Sanmartin Berglund.

Vaccinet är framtaget för att skydda mot de sju vanligaste borreliaarterna, särskilt de som kan orsaka allvarliga besvär i nervsystemet och leder.

– Man är så pass nöjd med resultaten att man går vidare och försöker få det registrerat som ett vaccin för allmänheten, säger Sanmartin Berglund.

Om allt går snabbt kan vaccinet bli tillgängligt redan till nästa fästingsäsong.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Borrelia
  3. Vacciner
  4. Sjukdomar
  5. Hälso- och sjukvård
  6. Studier

Författare

  1. Johan ÅgrenVisa profil
Publicerad 30.3.2026 kl. 06:06|Uppdaterad 30.3.2026 kl. 06:14