Utbildningsministern: Landskapsregeringen vill utreda lagförslaget om barnomsorgen ytterligare

Landskapsregeringen vill utreda sitt lagförslag om begränsad subjektiv rätt till barnomsorg ytterligare innan beslut fattas. Det säger utbildningsminister Annika Hambrudd (C).
Enligt henne är kommunerna bekymrade över hur de ska hålla en kvalitativ barnomsorg eftersom trycket har ökat så pass mycket. Det är också en av orsakerna till att landskapsregeringen nu har planer på att begränsa den subjektiva rätten till barnomsorg, trots att förslaget saknar stöd i LR:s eget faktaunderlag, som dessutom pekar på att det kan strida mot barnrättskonventionen.
Förslaget innebär att den subjektiva rätten begränsas till 25 timmar i veckan. Enligt bland annat Åsub väntas inte ändringen heller ge några större ekonomiska inbesparingar.
– Det är väl det som man kan tolka lite olika och därför vill vi att kommunerna nu ska svara på ytterligare frågor om just ekonomi, administration och personalresursering, säger Annika Hambrudd.
Det är ännu inte helt klart hur lagförslaget slutligen blir, det arbetet fortsätter efter att kommunerna svarat på frågorna från landskapsregeringen.
I underlaget till lagförslaget pekas det på att begränsningen kan få negativa konsekvenser för barn, men Annika Hambrudd säger att det inte handlar om att något barn inte ska ha rätt till barnomsorg. De barn som har behov av utökad barnomsorg ska få det.
Tidigare sade socialminister Arsim Zekaj att Socialdemokraterna inte stöder lagförslaget i dess nuvarande form. Enligt utbildningsminister Annika Hambrudd var samtliga tre regeringspartier med på att lämna lagstiftningens pm till lagberedningen.