Tillsynsansvarig ser inget behov av skärpta regler för hemundervisning

Hemundervisning har blivit ett aktuellt ämne i den politiska debatten på Åland. Frågan uppmärksammades i lagtinget efter att Obunden samling föreslog att hemundervisade elever borde ha rätt till läromedel från grundskolan.
Eva Ekström-Andersen, ansvarig för tillsynen av hemundervisningen på Åland, klargör efter lagtingsdebatten att tillsynen sker två gånger per läsår. Där ser man över barnens utveckling och kan boka extra möten om det behövs.
– Som systemet är nu har vi bra koll på vad barnen kan, säger hon.
Hon ser inget omedelbart behov av att skärpa tillsynen, men menar att en förändring av systemet skulle kräva tydligare riktlinjer. Tillsynen sker idag i tillsynsenhetens lokaler, där barnen får redovisa sina kunskaper. I skärgården genomförs tillsynen dock på de lokala skolorna.
– Vi vill ha det så enhetligt som det bara kan vara, säger Ekström-Andersen.
Hon poängterar att hemundervisade barn får ett intyg efter avslutad grundskoleutbildning, vilket räcker för att söka vidare till gymnasieutbildningar i Finland och på Åland.
En central fråga som lyfts i debatten är tillgången till läromedel. Kommunerna har idag möjlighet att tillhandahålla läromedel, men ingen skyldighet. Där vissa kommuner ger böcker och digitala licenser, medan andra kommuner inte ger någonting alls.
– Det blir väldigt orättvist när det är kommungränsen som bestämmer, säger Ekström-Andersen.