Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Sottungas bildningsnämnd vill inte teckna avtal med Mariehamn om tillsyn för hemskolning

Foto: ÅRTV

Bildningsnämnden i Sottunga vill inte att kommunen ska teckna avtal med Mariehamn för att köpa in tillsynstjänster för hemundervisning. Det beslutade man vid ett möte i slutet av september.

Kerstin Lindholm, som både var föredragande när ärendet behandlades i nämnden och är en av Sottungas nuvarande tillsynslärare, säger till Ålandstidningen att hemundervisarna är oroade för att byta system och att de vill att systemet prövas innan Sottunga eventuellt ska ansluta sig till det.

I bildningsnämndens beslut står det att man träffat hemundervisarna och diskuterat ärendet, varpå man enats om att fortsätta med det system man har nu. Ärendet har gått vidare till kommunstyrelsen för behandling.

Under slutet av sommaren sades det att samtliga åländska kommuner var intresserade av tillsynsenhet för hemundervisning.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Utbildning
  3. Sottunga

Författare

  1. Rasmus KarlssonVisa profil
Publicerad 13.10.2023 kl. 10:13|Uppdaterad 13.10.2023 kl. 17:53