Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Se stadsbibliotekets klockor lyftas ner för renovering

0:00
-0:00
Bibbaklockorna lyfts ner

Den som har rört sig centralt i Mariehamn har kanske fått syn på en del uppståndelse runt Mariehamns stadsbibliotek. I dag, måndag, lyftes nämligen de tre biblioteksklockorna ner för renovering.

Ansvarige Mikael Gustafsson från Mariehamns stads fastighetsavdelning berättar att klockorna inte fått en grundlig renovering sedan 1989 då biblioteket byggdes.

– De har visat tecken på att vara lite slitna, och har inte hållit tiden. Men nu får de nytt urverk och ny belysning, berättar Gustafsson.

Klockorna är nästan tre meter i diameter och väger mycket. Gustafsson berättar att fastighetsverkets personal är tacksam för att stadsborna hållit sig på avstånd för att minimera säkerhetsriskerna under själva flytten av klockorna.

Klockorna väntas vara tillbaka inom en månad.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Långtail
  3. Video
  4. Mariehamns stadsbibliotek

Författare

  1. Sofia BrattvallIntervju och film
Publicerad 3.3.2025 kl. 16:33|Uppdaterad 14.3.2025 kl. 13:11