Samuel och Matilda flyttade till Florens - "Äventyret är värt all osäkerhet"

Samuel Fagerholm och Matilda Fyrqvist. Foto: Emma Engqvist

I somras flyttade Samuel Fagerholm till Florens efter att ha värvats som assisterande tränare i Fiorentina. Med sig hade han frun Matilda Fyrqvist och parets två barn. Flytten är den senaste i en tränarkarriär som inneburit flera snabba omställningar, från Åland till Umeå, vidare till Uppsala och nu till Italien.

För Samuel var det självklart att hela familjen skulle flytta med för annars hade det inte varit värt det. Han säger att han inte skulle klara av att ta ett jobb i ett annat land och bo ensam.
Matilda beskriver den första tiden i Florens som intensiv, men positiv. Barnens skolgång inför flytten var en stor oro som gav henne en klump i magen. Men allt har gått över förväntan.

– Det har varit en jättelättnad och för mig har det varit en bidragande orsak till att jag ändå har känt att det har känts bra, säger Fyrqvist.

Steget till Florens kändes ändå inte lika stort som det första steget till Umeå. Där lärde de sig att klara vardagen utan det åländska nätverket av familj och släkt, vilket enligt Fagerholm hjälpt dem att bli mer sammansvetsade som familj.

Men tränaryrket är väldigt resultatbaserat och kan medföra en stor osäkerhet över hur länge man kan få behålla jobbet. Något Matilda erkänner att hon oroar sig för. Men samtidigt lockar äventyret.

– Det är svårt att både vilja ha trygghet och ett äventyrligt liv. Man kan inte ha kakan och äta den samtidigt, säger Fyrqvist.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Sport
  3. Feature