Regnbågsfyren läggs ner med omedelbar verkan

Föreningen Regnbågsfyren likvideras med omedelbar verkan, skriver den tidigare ordföranden Juha Beurling-Pomoell i ett pressmeddelande.
Beslutet var enhälligt och fattades på kvällens medlemsmöte. Förslaget inför mötet var att likvideringen skulle ske vid årsskiftet.
Nu valde mötet att göra det omgående då man ansåg att det var det “bästa sättet att säkerställa att föreningens kvarvarande tillgångar används på ett lagligt och ändamålsenligt sätt är att låta den sakkunniga likvidatorn, vicehäradshövding Heikki Mikkola, ta över så snart som möjligt.”
Juha Beurling-Pomoell skriver i pressmeddelandet att detta var det bästa möjliga utfallet eftersom en erfaren likvidator nu tar över.
– Vårt gemensamma uppdrag är nu att se till att regnbågsverksamheten så som Åland Pride får fortsättning och regnbågsrörelsen får en omstart. Som individuell regnbågsaktivist kommer jag att diskutera med olika föreningar och aktiva hur vi kan gå vidare, säger Juha Beurling-Pomoell.
