Pajunen lämnar ÅHS: "Jag har fått nog"

Hälso- och sjukvårdsdirektören lämnar sin tjänst, det skriver ÅHS i ett mejl.
Hälso- och sjukvårdsdirektör Jeanette Pajunen har lämnat in sin avskedsansökan.
"Efter sju år under hennes ledning har ÅHS bland annat tagit sig igenom en pandemi, inlett en ny digitaliseringsera och drivit fram ett nytt vårdinformationssystem", skriver ÅHS i ett pressmeddelande.
– Jag har helt enkelt fått nog, säger Pajunen till Ålands Radio.
Hon vill inte gå in på några detaljer, men säger att hennes arbetssituation blivit ohållbar och att hon sagt upp sig på eget initiativ.
– Det har varit mycket i offentligheten om ÅHS på senare tid. Den process som pågått har fått mig att inse att vi kommit till vägs ände. Det är dags för mig att få ett liv.
Från och med den 1 december tjänstgör chefsöverläkare Peter Nieminen som hälso- och sjukvårdsdirektör medan sjukhuset rekryterar en ny.
ÅHS ledningsgrupp kommer tillsammans med kliniker och enheter att planera framåt kring den fortsatta organisationsstrukturen.
Detta framgår i ett mejl skickat till samtliga ÅHS anställda i dag fredag klockan 13.15 och ett pressmeddelande som senare skickades till de åländska medierna.