Över 220 timmars skillnad i matematikundervisning i åländska grundskolor – systemet ifrågasätts

Det kan skilja över 220 undervisningstimmar i matematik mellan elever som börjar högstadiet på Åland. Det tycker Karsten Steiner, ordförande i Ålands lärarförening, är problematiskt.
– Om undervisningstiden varierar mellan skolorna finns det risk att skillnaderna förstärks ytterligare, säger han.
Lärare på Åland har tidigare varnat för att elevernas kunskaper i kärnämnen sjunker. Nivån är nu lägre än i resten av landet. Ålands Radio har granskat skolornas arbetsplaner från läsåret 2025–2026 och sett skillnader i timfördelning av kärnämnen.
Skillnaderna är enligt Steiner så stora att det påverkar undervisningens likvärdighet.
– Man måste se över systemet, säger Steiner.
I stadsskolorna följer man läroplanens miniminivå i matematik och svenska. I Norra Ålands utbildningsdistrikt har man sex veckotimmar mer matematik. Det gör att elever där får över 220 fler timmar matematik från årskurs 1 till 6.
– Det står till och med i grundlagen att det ska vara likvärdigt. Och det är inte likvärdigt att ha två månader mindre undervisning, säger Steiner.
Skillnader finns även inom samma distrikt. I Södra Ålands utbildningsdistrikt kan en elev i Lumparlands skola få betydligt mer matematik än en elev i Eckerö. Men utbildningschefen Mathias Eriksson ser inte något problem.
– Det är inte bara antalet timmar som avgör hur mycket en elev lär sig. Det är en pedagogisk fråga också, säger Eriksson.