Originalmanus av Anni Blomqvist upphittat - “En skatt”

Ett originalmanus till en av Anni Blomqvists böcker i StormskärsMaja-serien har hittats i Schildts & Söderströms arkiv i Helsingfors.
Det var inför arbetet med nyutgåvan av Anni Blomqvists tidigare, självbiografiska bok, I stormens spår som redaktör Martin Welander stötte på en solblekt blå pärm i arkivet.
– Där inne finns ett gammaldags maskinskrivet manuskript. Det finns ingen titel men jag såg genast att det var den fjärde boken om Stormskärsmaja, I kamp med havet.
Manuskriptet är fullklottrat med överstrykningar och anteckningar med vad som ser ut som två olika pennor.
– Det var jättespännande. Det var inte alls det jag gick dit för att leta efter utan jag bara råkade stöta på det, säger Welander.
I manuskriptet kan man se exakt vilka ändringar som skett om man jämför med den tryckta versionen av boken. Welander tror att det kan vara både en redaktör och Anni Blomqvist själv som gjort anteckningarna.
– Kanske någon som känner igen hur Anni Blomqvists handstil såg ut kunde försöka göra en tolkning, men så långt har jag inte gått att jag försökt mig på det, säger Welander.