Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Oriander ny kommundirektör i Kumlinge

Niklas Oriander blev under torsdagen vald till ny kommundirektör i Kumlinge av kommunfullmäktige.

Han var en av tre som intervjuades för tjänsten och totalt var det tolv personer som hade visat intresse för att bli Kumlinges kommundirektör.

Oriander kommer tillträda i mitten av augusti med en grundlön på 5.400 euro. Prövotiden är på sex månader.

Bakgrunden till att Niklas Oriander blev vald till ny kommundirektör är för att han uppfyllde de formella behörighetskraven, säger Gun-Mari Lindholm är kommunstyrelse ordförande.

- Han är ekonom och har meriter som kommundirektör efter att ha jobbat sex år i Finström. Han känner därmed till åländsk förvaltning och kommunallag och framförallt känner han till Åland. Sen fick han också väldigt goda referenser från hans tidigare arbetsgivare i Finström, säger Lindholm.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Johan ÅgrenVisa profil
Publicerad 29.5.2020 kl. 13:35|Uppdaterad 29.5.2020 kl. 17:17