Minusbudget på förslag för Mariehamn – ingen “nödbroms” ännu

Stadens gästhamnar är ett område där man vill satsa nästa år

Mariehamns stad räknar med ett underskott på omkring 450 000 euro i nästa års budget, men några nödbromsar dras ännu inte. Det säger stadsstyrelsens ordförande Michele Ferrari (Lib).

– Vi tillåter vissa kostnadsökningar trots minussiffran. Det är först inför 2027 och 2028 som vi behöver få bättre kontroll på kostnadsstrukturen, säger han.

Stadsdirektör Arne Selander konstaterar att både Finland och Åland nu märker av lågkonjunkturen, vilket syns i sjunkande skatteintäkter och minskade landskapsandelar.

– Vi har en god ekonomi i grunden, men det här är ett tillfälle att se över servicenivåer och effektivitet. Vi måste få ut så mycket service som möjligt för varje euro, säger han.

Bland investeringarna finns renovering av gästhamnarna, nya offentliga toaletter i centrum och fortsatt arbete med projektering för Övernäs skola, där byggstart planeras till 2027. Stadshusets renoveringar skjuts däremot upp ett år, medan planerna för demenscentret är osäkra i nuläget.

Budgetförslaget ska nu behandlas vidare av stadsstyrelsen innan det går vidare till stadsfullmäktige för beslut.

Taggar

  1. Nyheter