Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Mickels gård deltar i Skördefesten trots branden

Skördefesten sökte men fick inga pengar för ett hållbarhetsprojekt. Arkivfoto.

Mickels gård i Gottby kommer att delta i Skördefesten i september, trots den omfattande ladugårdsbranden på gården i onsdags. På sociala medier skriver gården att deltagandet blir ett sätt att blicka framåt efter branden.

– Att delta i Skördefesten blir vårt sätt att ta ett steg vidare, fortsätta kämpa för vår dröm och inte ge upp, skriver Mickels gård.

Ingen människa eller något djur skadades i branden, men ladugården gick inte att rädda.

Nu har gården satt upp Skördefesten som ett konkret mål i återuppbyggnaden. Ett av de första projekten är att få den så kallade salamivagnen i skick. Den gamla ska rivas och en ny byggas upp.

”Mitt sätt att ta mig vidare är att sätta upp mål. Att fokusera på något jag faktiskt kan greppa när allt annat känns för stort”, skriver de.

Branden bröt ut strax före klockan 19.30 på onsdagen. Ett femtiotal brandmän deltog som mest i släckningsarbetet, som försvårades av gasflaskor inne i byggnaden. En person skadades och ytterligare tre fördes till sjukhus för kontroll.

Räddningsledaren om Mickelsbranden: “Enerverande att behöva backa”

En privatperson skadades vid branden, tre till sjukhus för kontroll

Läs artikel

Polisen: Brandutredningen kan ta månader

Läs artikel

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Axel ErikssonVisa profil
Publicerad 28.8.2026 kl. 13:46|Uppdaterad 28.8.2026 kl. 16:16