LR: Inget problem att skärgårdstrafikens kunder inte omfattas av konsumentskyddslagen

Landskapsregeringen delar inte Ålands ombudsmannamyndighets uppfattning att det är problematiskt att skärgårdstrafikens kunder sedan 2025 inte omfattas av konsumentskyddslagen, till exempel vid tvister kring försenade turer.
Magnus Unger, som är jurist vid Infrastrukturavdelningen, säger att man har utrett frågan och att kosumenttvistenämnden i riket stöder deras uppfattning att skärgårdstrafikens verksamhet inte ska omfattas av konsumentskyddslagen.
– Lagen gäller för näringsidkare, men skärgårdstrafiken är inte att betrakta som näringsverksamhet eftersom den inte drivs i vinstsyfte, säger Magnus Unger.
Konsumenträttsrådgivare Tuomas Nymark vid Åland ombudsmannamyndighet anser att det innebär en betydlig försämring för alla som nyttjar Ålandstrafikens tjänster, eftersom de inte längre kan få kostnadsfri hjälp av ombudsmanna-myndigheten vid eventuella tvister.
Magnus Unger säger i en kommentar att skärgårdstrafikens kunder kan få kostnadsfri rådgivning, vilket framgår av förvaltningslagen på Åland.

Konsumentskyddslagen gäller inte för Ålandstrafikens kunder
Konsumenträttsrådgivaren: "En tydlig försämring"