Kraftig rökutveckling på Silja Serenade

Ett lastbilsflak med metallskrot har utvecklat rök ombord på Silja Serenades bildäck under natten mot tisdagen. Fartyget tog i land i Mariehamn vid 3-tiden och räddningspersonal har anlänt från Åbo och Helsingfors. Det bekräftas Sjöbevakningscentralen i Åbo.
Rökutvecklingen har varit så kraftig att en så kallad MIRG-grupp bestående av åtta specialister från Helsingfors och Åbo har förts till fartyget med helikopter för att hjälpa till med släckningsarbetet.
Inga personer har kommit till skada, men ett par ur räddningspersonalen har utsatts för rök.
– Man har använt sig av liknande övertäckningsmaterial som när man släcker elbilsbränder, säger Antti Yläjääski, sjöräddningschef vid centralen i Åbo.
Han säger att rökutvecklingen är under kontroll, men man vidtar extra säkerhetsåtgärder då det är oklart vad mer som kan finnas på lastbilsflaket.
Från sjöbevakningstornet i Mariehamn bekräftar man att två Superpumor har beredskap att rycka ut och hjälpa vid släckningsarbetet om det skulle bli nödvändigt.
Thomas Mattsson sköter det operativa i hamnen för Ålands räddningsmyndighet. Han säger vid 4-tiden att man fyller den aktuella containern med sand, eftersom man inte kan använda vatten i och med explosionsrisken som då kan uppstå.
Hela området runt västra hamnen spärrades av under natten. Orsaken till branden var under natten ännu okänd.
