Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Judas-mårdhund ska hjälpa till att utrota invasiv art på Kökar

Mårdhunden förses med en GPS-sändare innan den släpps. Här hanterar jägaren Benny Holmström mårdhunden. Pressbild

Nu släpps en så kallad judas-mårdhund även på Kökar. Under flera år har jägare försökt utrota den invasiva mårdhunden på Åland, och ett av de senaste verktygen i arbetet är mårdhundar utrustade med GPS-sändare.

Syftet är att dessa ska leda jägarna till de kvarvarande djuren.

Lucas Wideman, verksamhetsledare för Archipelago Pares, skriver att metoden ökar chanserna att hitta de sista individerna som annars är svåra att spåra.

– Mårdhunden med sändare förflyttade sig första natten till norra Kökar, ganska nära färjfästet. Vi kommer nu att följa dess rörelser och kan med hjälp av drönare undersöka om den har en partner, till exempel om dagslegan ligger i en vass, skriver han.

För att tekniken ska fungera har Ålcom hjälpt till att montera utrustning i mobilmaster. Man testar också nya GPS-halsband från en leverantör vars teknik bland annat används för att skydda elefanter i Botswana.

Jägare har tidigare använt judasdjur för att jaga mårdhundar på flera platser i landskapet.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Axel ErikssonVisa profil
Publicerad 6.11.2025 kl. 06:17|Uppdaterad 6.11.2025 kl. 09:13