Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Höga förväntningar på kvällens dansfest: Trängsel, pizzatryck, fylla och dansband

Stämningen är på topp inför tisdagskvällens dansfest på Föglö. Foto: Björn Nylund, Montage Ålands Radio

I Degerby, Föglö, är stämningen på topp under tisdagseftermiddagen. Ålands Dansbandsfestivals arrangör Conny Jansson är fullt upptagen – han har till och med fått hoppa in som servitör – men verkar ha helkoll på läget.

– Jag tror att den här kvällen blir lite extra kryddad ... Högtryck spelar non-stop med Lasse Stefanz; Lasse Stefanz har ett lite mer konsertliknande upplägg och folk vill ofta stå still och lyssna på musiken så det blir trångt på dansgolvet, säger Jansson som lovar att sångaren Olle Jönsson ska få sina abborrar.

Stekt abborre lockade dansbandskungen tillbaka till Föglö

Olle Jönsson: “Vi har inte en så här vacker arkipelag i Sverige”

Läs artikel

Åländska dansbandsdrottningen Ramona Nordberg berättar att Högtrycks och Lasse Stefanz vägar har korsats många gånger förr. Hos ser fram emot att spela ihop igen.

– Det är upplagt för en jättefin kväll!

Också Leo vid Pizzadisken räknar med stor tyck.

– Det flyger nog ut två-, trehundra pizzor i kväll, säger han och tillägger att “Bondens pizza” och “Smugglarn” brukar höra till favoriterna.

Vid 15.45-tiden då Ålands Radio ser sig om på festivalområdet har de stora publikströmmarna ännu inte anlänt, men Irene med släkt och vänner ser fram emot en fin kväll.

– Vi visste vilken orkester vi ville se!

Tjugoåringarna Frida, Charlie och Elvira hör till de yngsta besökarna på festivalen, men detta är inte deras första kväll.

Vad förväntar ni er av den här kvällen?

– Fylla och dansband, säger Charlie.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Dansband
  3. Ålands dansbandsfestival
  4. Föglö

Författare

  1. Björn NylundIntervjuerVisa profil
  2. Fredrik SonckTextVisa profil
Publicerad 7.7.2026 kl. 16:43