Frostiga relationen mellan riket och Åland påverkar näringslivet

De svaga relationerna med Helsingfors och de undermåliga kunskaperna om Ålands särställning börjar märkas även inom näringslivet. Det skriver Ålands näringsliv i sin senaste trendbarometer.
- Det handlar snarare om ointresse och ovilja än regelrätt diskriminering men det som sker politiskt i Helsingfors just nu har återverkningar för näringslivet på Åland, skrivs i trendbarometern.
Ålands näringsliv publicerar trendbarometern en gång i kvartalet för att visa hur näringslivet upplever sina förutsättningar och hur landskapsregeringen jobbar för att förbättra näringslivets villkor. Det sammanlagda betyget för landskapsregeringen i den trendbarometer som publicerades i dag blev 7,2, samma som förra gången barometern publicerades. Mer om det här blir det i våra senare sändningar i dag.