Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Förslag: Kim Lehto blir vd för stadens nya fastighetsverk

Tf stadsdirektör har beslutat att föreslå diplomingenjör Kim Lehto som vd för stadens nya fastighetsverk.

Rekryteringen har pågått under våren och lockade totalt 27 sökande. Efter en urvalsprocess med intervjuer och meritjämförelser stod det till slut mellan två kandidater. Enligt beredningen bedöms Kim Lehto ha bäst förutsättningar för uppdraget, bland annat när det gäller strategisk styrning, ledarskap och förståelse för den kommunala organisationen.

Tjänsten gäller det nya affärsverket Mariehamns fastigheter, som inrättas som en del av stadens omorganisation. En prövotid på sex månader tillämpas och tillträdet sker enligt överenskommelse.

Rättelse 20.4.2026 kl.16:24 Tidigare stod det att Lehto valts till vd för stadens nya fastighetsverk. Detta var fel då det ännu bara är Tf stadsdirektörs förslag till stadsstyrelsen.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Axel ErikssonVisa profil
Publicerad 20.4.2026 kl. 16:20|Uppdaterad 20.4.2026 kl. 16:28