Finskt rekryteringssystem stoppade inte sökande till Alko

Alko fick fler ansökningar än vanligt när bolaget i somras sökte personal på Åland, trots att rekryteringssystemet endast finns på finska.
Två tjänster tillsattes, en ordinarie försäljare och en visstidsanställd försäljare. Ansökningar kom både via rekryteringssystemet och per e-post.
– Jag skulle säga att vi fick fler ansökningar än vad vi normalt brukar få, så vi är riktigt nöjda med mängden ansökningar, skriver Simon Snell, kundservicechef på Alko i ett mejl.
När tjänsterna först annonserades gick det endast att ansöka via det finskspråkiga rekryteringssystemet. Efterhand ändrades informationen så att det också blev möjligt att skicka in sin ansökan på svenska via e-post.
– Det kommer vi att fortsätta med framöver, skriver Snell.
Själva rekryteringssystemet kommer däremot tills vidare endast att finnas på finska. Möjligheten att få systemet på svenska ska ses över när det blir aktuellt att uppdatera eller skaffa ett nytt system. I juli rapporterade Ålandstidningen att Alko inte bryter mot näringsrätten trots att systemet bara finns på finska, det eftersom Alko är ett statligt bolag.