Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Fifax får betalt för sanering – återstart tidigast i april

Fifax har tecknat avtal med livsmedelsverket för att sanera hela anläggningen i Eckerö efter IHN-utbrottet.

Nu har man fastställt saneringsplanen för anläggningen och livsmedelsverket upphandlar stora delar av rengöringsarbetet från Fifax själva.

–Beställningens helhetsvärde uppskattas till ca 900.000 euro. Detta innehåller arbete som utförs av Fifax och faktureras på timbasis för ca 600.000 euro. Det slutliga värdet bestäms enligt antal arbetstimmar som utförs och arbetet betalas i rater vartefter arbetet framskrider, skriver Fifax i ett pressmeddelande.

Utöver det är bolaget också berättigade att söka ersättning för utrustning eller redskap som måste slängas eller blir obrukbar i samband med arbetet. Arbetet uppskattas ta tio veckor och inleds på måndag, efter rengöringen skall anläggningen stå tom sex veckor.

–Om rengöringsprojektet kan framskrida enligt den beskrivna tidtabellen, kunde vi starta fiskodlingsverksamheten som tidigast i början av det andra kvartalet 2023, skriver Fifax verkställande direktör, Samppa Ruohtula, i pressmeddelandet.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Axel ErikssonVisa profil
  2. Hasse Persson-BruVisa profil
Publicerad 14.10.2022 kl. 07:12|Uppdaterad 14.10.2022 kl. 17:21