Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ferrari tillbakavisar Sundbacks kritik: “Eländigt politiskt fulspel”

Michele Ferrari. Foto: Ålands Radio

Stadsstyrelsens ordförande Michele Ferrari (Lib) avfärdar den kritik som Barbro Sundback (S) riktat mot sekretessbeläggningen av den externa utredningen.

Han säger att stadsstyrelsen agerar i enlighet med lagen och hänvisar till offentlighetslagens paragraf 21 punkt 19 om sekretess för interna personalhandlingar. Enligt honom kan rapporten inte offentliggöras med hänsyn till de involverades integritet.

Ferrari betonar att sekretessen inte bara skyddar de direkt berörda i konflikten – alltså stadsdirektör Arne Selander, HR-chefen Sari Hautamäki och stadsmiljöchefen Susanne Perander – utan även andra personer som nämns i utredningen.

– Offentlighetslagen finns absolut till för att skapa insyn – men den finns också till för att skydda personers integritet, säger han.

Mötet där rapporten presenterades var enligt Ferrari informellt och inga beslut fattades. Att ersättare inte skulle ha fått delta stämmer enligt honom inte. Däremot deltog inte fullmäktiges presidium, vilket han säger är praxis vid sekretessbelagda ärenden.

Han menar att det ytterst är fullmäktige som avgör om de har förtroende för stadsstyrelsens hantering av frågan.

– Har fullmäktige inte förtroende för oss så får det konsekvenser för stadsstyrelsen och då sitter vi inte kvar, säger han.

Ferrari säger att det gör honom ledsen att Sundback beskrivit stadsstyrelsens agerande som “ryskt” och talat om mörkläggning.

– Det är ett sådant eländigt politiskt fulspel som verkligen inte förbättrar förtroendet för det politiska Mariehamn, säger han.

Sundback kräver insyn: “Utredningen mörkläggs”

Läs artikel

Taggar

  1. Nyheter
  2. Mariehamns stad
  3. Mariehamn
  4. Politik
  5. Stadsfullmäktige
  6. Stadsstyrelsen

Författare

  1. Felicia BredenbergVisa profil
Publicerad 27.2.2026 kl. 15:26|Uppdaterad 28.2.2026 kl. 17:57