EU-parlamentetet vill se över om vegoprodukter ska kunna kallas för korv och burgare

En majoritet i EU-parlamentet har röstat för att man inte ska kunna säga vegoburgare eller vegokorv. Men det kan dröja månader eller år innan det kommer ett faktiskt beslut.
– Jag tror EU-kommissionen är ganska ledsna över att de behöver ta löpsedlarna om att det bråkas om korv i Bryssel, säger Svenska Dagbladets Brysselkorrespondent Teresa Küchler.
Det är EU-kommissionen som rent formellt får lägga fram lagförslag. De har haft ett förslag om att skydda 29 olika köttslag som fläsk, skinka och kycklingvingar. Men en fransk EU-parlamentariker har lagt ett motförslag där man petat in ord som burgare, korv och biff.
När frågan lyftes upp för fem år sedan tryckte man mer på att det skulle vara konsumentvänligt att förbjuda orden. Då, precis som nu, ställde sig en del frågande till förslaget och tyckte att ingen skulle ta fel på ett revbensspjäll av gris eller en morotsburgare.
– Det är fortfarande ett argument. Men man kör hårdare på att det inte går bra för bönderna nu, säger Küchler.
Det har varit en jobbig tid för bönderna med inflation, energikris, kriget i Ukraina och de kostnader som funnits för att ställa om till EU:s klimatkrav. Hon förklarar att bönderna är en grupp som ofta har starka sympatier då det är de som ger oss mat på bordet och att man som regeringen inte vill ha den skaran emot sig. Därför vill man ge bönderna patent på ord som burgare och korv.
Nu ska det ske tuffa förhandlingar mellan parterna där man kokar ner förslagen innan man får ett resultat.