Ett sista farväl ges till Getaboden med sånger, tavlor och minnen

I dag, den 2 september, är det sista dagen som Getaboden håller öppet. Efter 36 år som butiksägare väljer Gun-Britt Lyngander att slå igen portarna.
Under dagen har kunder strömmat till för att handla en sista gång. Hyllorna börjar gapa tomma, inte minst där det finns hushållsartiklar som aluminiumfolie, plastfolie och bakplåtspapper.
För butikens innehavare Gun-Britt Lyngander och dottern Sofie är dagen fylld av känslor.
– Egentligen är det fruktansvärt sorgligt och tråkigt. Men vi har bestämt att den här dagen ändå ska vara glad, säger Gun-Britt.

Hon har själv drivit Getaboden i 36 år. Dessförinnan startade hennes mamma butiken i Östergeta 1954. Många kunder har under den sista tiden kommit förbi för att berätta om minnena de har.
– Det har inte bara varit en affär, utan också en samlingspunkt, säger Gun-Britt.
Sofie var elva månader när man tog över butiken. Hon beskriver beslutet att stänga som både smärtsamt och omtumlande. Hennes mormor jobbade på till hon var 85 år och hon såg sig själv fortsätta i hennes fotspår.
– Det känns för jävligt. Jag har växt upp här och trodde att jag skulle fortsätta jobba här så länge jag kunde, säger hon.
Under den sista tiden har kunderna varit tydliga med vad Getaboden har betytt för dem. Och även skolbarnen har tagit farväl genom att sjunga Getabodens egen sång och lämna över en tavla till butiken.
– Helt galet emotionellt. Vi grät och skrattade, säger Gun-Britt.