Enmansgrupperna efter tuffa kritiken: “It takes two to tango”

Mogens Lindén, Rainer Juslin och Veronica Thörnroos har alla lämnat sina lagtingsgrupper under mandatperioden. Foto: Montage / Årtv

Vi har inte själva bestämt lagtingsordningen, replikerar enmansgrupperna.

Som Ålands Radio rapporterat tidigare i dag är kritiken mot lagtingets enmansgrupper hård. Enligt deras politikerkollegor får enmansgrupperna oförtjänta fördelar i from av ekonomiska bidrag och gruppanföranden. Dessutom betraktas de som splittrande och odemokratiska.

Pro Ålands Veronica Thörnroos poängterar att enmansgrupperna uppstått av olika anledningar

– För min egen del rörde de sig om att mitt tidigare parti Centern inte längre hade förtroende för mig.

Rainer Juslin säger att man som ledamot och partimedlem måste ha vissa rättigheter om man efter valet upplever att ens röst inte längre har någon betydelse.

– Det är också en liten hållhake på gruppen, säger han.

Mogens Lindén är inne på samma spår beträffande de konflikter som kan uppstå mellan en grupp och en ledamot.

– It takes two to tango. En orsak kan vara obstinata personer som inte kan samarbeta, en annan kan vara att partierna är centralstyrda och inte inkluderande.

Det är ett faktum att ingen av enmansgrupperna – och bara tre av lagets trettio ledamöter – hade ett så stort personligt röstetal att det räckt till inval hösten 2023 utan draghjälp av moderpartierna och deras övriga kandidater. Men beträffande de fördelar enmansgrupperna har invänder Thörnroos, Juslin och Lindén att det inte är de själva som bestämt att de ska ha rätt till stöd och gruppanföranden.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Lagtingsenkät 2025
  3. Lagtinget
  4. Enkät
  5. Landskapspolitik
|