“Det offentliga behöver skapa fler lågtröskeljobb“

För att få fler långtidsarbetslösa in på arbetsmarknaden igen behövs fler lågtröskeljobb genom sysselsättningsstöd och där borde det offentliga Åland samarbeta i större utsträckning, det menar finans- och näringsutskottet i ett betänkande om stöd för arbetslösa.
– Det här skulle spara mänskligt lidande, det skulle skapa tillväxt både på det mänskliga planet och i samhället samt minska byråkrati, säger John Holmberg (Lib), ordförande i finans- och näringsutskottet.
Utskottet vill också se att det blir lättare att utbilda sig på nytt där tidigare arbetslivserfarenhet och ålder tas i större beaktande.
I dag finns det närmare 400 personer som är långtidsarbetslösa. För att räknas som det ska man ha varit arbetslös i sex månader.
Lagtinget får betänkandet på sitt bord i dag måndag och debatt blir det troligtvis på onsdag.
