Antalet långtidsarbetslösa har mer än fördubblats på tio år – “Ett misslyckande” säger Ams-chefen

Antalet långtidsarbetslösa på Åland har mer än fördubblats på tio år – från 157 personer 2015 till 370 i fjol – trots att Ålands arbetsmarknads- och studieservicemyndighet, Ams, länge haft som mål att minska gruppen.
– Det är ett misslyckande, punkt slut, säger Ams myndighetschef Tomas Lundberg.
Enligt Lundberg har omkring en tredjedel av de långtidsarbetslösa ett annat modersmål än svenska. Dessutom är utbildningsnivån ofta för låg och många saknar den kompetens som arbetsgivarna efterfrågar.
Ams erbjuder i dag olika stödinsatser, såsom karriärvägledning, coachning, studiemöjligheter, arbetsprövning, praktik och anställningar med sysselsättningsstöd. Det sistnämnda innebär att arbetsgivare får ekonomisk ersättning för att anställa en arbetslös person under en begränsad tid.
Enligt Lundberg leder dessa anställningar sällan till fasta jobb.
För att vända utvecklingen tror han att nya åtgärder krävs och han hoppas att landskapsregeringen ska ge Ams i uppdrag att ta fram ett handlingsprogram.
– Då behöver vi extra resurser. Vi skulle behöva ungefär tre personer till för att genomföra ett sådant projekt, säger Tomas Lundberg.