Publicerad: onsdag, 29 januari, 2020 - 10:23Uppdaterad: onsdag, 29 januari, 2020 - 14:29

De sitter i stadens nya nämnder

Igår kväll utsåg stadsfullmäktige ledamöter i stadens nämnder 2020-2023. Utöver de vanliga partivisa grupperna har OCÅ bildats, gruppen består av Obunden Samling, Centern och Ålands framtid. Gruppen för Hållbart Initiativ är också ny.

Bildningsnämnden

Ordförande, Henrik Boström (msm), ersättare Annelie Karlberg

Viceordförande, Jonny Landström (ocå), ersättare Christina Johansson

Kimmo Mattsson (lib), ersättare Hannu Maaranen

Joanna Isaksson (lib), ersättare Viveka Landgärds

Kristine Dzene (s), ersättare Elin Sundback

Andreas Westmark (s), ersättare Martin Nilsson

Lotta Jakobsson (hi), ersättare Fredrik Schwartz

Pia Lundén (ocå), ersättare Stig Lindholm

Byggnadsnämnden

Ordförande, Camilla Hägglund-Palmqvist (msm), ersättare Fredrik Häggblom

Viceordförande, Clas-Folke Hansen (ocå), ersättare Kaj Bäckman

Viveka Landgärds (lib), ersättare Björn-Erik Zetterman

Lasse Welroos (s), ersättare Kristin Mattsson

Åsa Mattsson (hi), ersättare Gunda Åbonde

Infrastrukturnämnden

Ordförande, Julia Birney (lib), ersättare Susanne Vävare (hi)

Viceordförande, Jill Fredricksson (ocå), ersättare Ingrid Nordberg

Gunnar Granlund (ocå), ersättare Christoffer Virtanen

Jessy Eckerman (s), ersättare Theresa Westmark

Kaveh Bahar (s), ersättare karl-Johan Fogelström

Björn Zetterman (lib), ersättare Roger Eriksson

Björn Hägerstrand (msm), ersättare Lennart Isaksson

Nina Lindfors (msm), ersättare Lilllan Holmberg

Kultur- och fritidsnämnden

Ordförande, Erica Sjöström (ocå), ersättare Ingrid Nordberg

Viceordförande, Karl-Johan (s), ersättare Fogelström Ben Johans

Lene-May Lindvall (s), ersättare Ilze Röholm

Lotta Delpetre- Kärkkäinen (msm), ersättare Jacob Söderman

Robert Söderdahl (lib), ersättare Michele Ferrari

Andrea Holm (lib), ersättare Katrin Sjögren

Arn-Henrik Blomqvist (hi), ersättare Elspeth Randelin

Lennart Överström (ocå), ersättare Hans-Erik Ramström

Socialnämnden

Ordförande, Conny Nylund (ocå), ersättare Camilla Danielsson

Viceordförande, Pernilla Söderlund (lib), ersättare Caroline Ericsson

Uffe Westmark (lib), ersättare Roger Eriksson

Nina Fellman (s), ersättare Eva Thörnroos

Tony Wikström (s), ersättare Henrik Löthman

Annika Eriksson (msm), ersättare Clas Öfverström

Simon Holmström (hi), ersättare Annette Larsson

Christina Johansson (ocå), ersättare Dennis Björk

Stadsutvecklingsnämnden

Ordförande, Barbro Sundback (s), ersättare Jessy Eckerman

Viceordförande, Tom Forsbom (msm), ersättare Camilla Hägglund Palmqvist

Dexter Mäkelä (soc), ersättare Kaveh Bahar

Siv Forsbom (msm), ersättare Roger Jansson

Michele Ferrari (lib) ersättare Roger Johansson

Anna Sjöwall (hi), ersättare Kerstin Kronqvist (lib)

Ann Gottberg (ocå), ersättare Stig Grönlund

Pelle Hägglund (ocå), ersättare Jill Fredriksson

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »