Datainspektionen: Driftsättningen av VIS kan försenas

Datainspektionen leder just nu ett intensivt arbete tillsammans med ÅHS och den allmänna förvaltningen för att säkerställa att ålänningarnas känsliga patientuppgifter hanteras korrekt i det nya vårdinformationssystemet. Myndighetschef Lena Nordman beskriver uppdraget som ”ett herkulesjobb” och säger att tidtabellen kan spricka.
En arbetsgrupp med informationssäkerhetsansvariga och dataskyddsombud granskar risker och hotbilder inför driftsättningen. Arbetet är både juridiskt och tekniskt omfattande, det rör sig om allt från var data lagras till avtal med underentreprenörer.
ÅHS har tidigare meddelat att systemet ska tas i bruk den 27 september, men Nordman säger att det är oklart om det är möjligt. Det kommer nog att dröja ett par veckor.
– Vi försöker hålla tidsramen, men jag kan inte lova någonting. Arbetet kom i gång sent och därför är det mycket komprimerat. Det viktiga är att vi gör det här rätt, säger hon.
Hon påpekar att målet är att riskerna för befolkningens personuppgifter ska vara så låga att Datainspektionen kan godkänna driftsättningen.
– Patientdata är en demokratifråga. Den som rår över dina personuppgifter rår också över dig, säger Nordman.

Samarbetet med ÅHS beskrivs som gott, men Nordman framhåller att arbetsro är avgörande för att arbetet ska kunna slutföras.
Från ÅHS meddelar hälso- och sjukvårdsdirektör Jeanette Pajunen att man avböjer att kommentera. “För tillfället pågår ett samråd och vi vill visa respekt för den processen” skriver Pajunen i ett mejl.