Byggstart för nya polishuset idag

Mikael Fagerlund, vd Ålands bygg Ab och Martin Karlsson, projektingenjör på fastighetsverket. Foto: Kjell Brändström

Polishuset har byggstart idag och förväntas vara färdigbyggt och klart om två år.

Kontraktsförhandlingen gällande bygget gick till marknadsdomstolen. Fastighetsverket uteslöt Hans Mattsson Ab som byggherre pga skatteskulder. Men det påverkade inte mer än starten för bygget som fick en framskjuten tidsplan. Den 15 januari 2022 ska byggnaden tas över från Ålands bygg Ab.

Vd för Ålands bygg, Mikael Fagerlund, berättar att de känner sig trygga med tidsplanen och att de är belåtna med att det finns tillräckligt med tid för att genomföra ett bygge av den här storleken, speciellt med kraven som finns.

- Budgeten för projeketet ligger på omkring 12 miljoner euro och ska hålla som det ser ut just nu, säger Martin Karlsson, projektingenjör på fastighetsverket.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Johan ÅgrenVisa profil
  2. Kjell Brändström
|