Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Budgetvarningen från Mariehamn: Många kommuner kan tvingas höja skatten nästa år

Mariehamns tillförordnade stadsdirektör Emma Dahlen. Foto: Tomas Tornefjell

Den tillförordnade stadsdirektören Emma Dahlén i Mariehamn varnar för att kostnader som flyttas från landskapet till kommunerna tvingar fram skattehöjningar i ett flertal åländska landsbygds- och skärgårdskommuner.

– Budgetprocessen i Mariehamn och i andra kommuner har präglats av ett besked att landskapsregeringen avser att minska tilldelningen av medel till kommunerna. Mariehamn får ihop sitt budgetförslag ändå, men det är mycket möjligt att det kommer att leda till åtgärder i åländska kommuner, säger Emma Dahlén.

Det budgeterade minusresultatet för Mariehamn, 133 000 för 2027, ryms inom felmarginalen. Mariehamns skatteintäkter och landskapsandelar ser ut att bli högre än budgeterat i år och Emma Dahlén ser en positiv trend.

– Vi har skrivit upp skatteprognosen jämfört med det utkast vi diskuterade en vecka tidigare, så vi har försökt att inte vara återhållsamma.

Hon konstaterar att det sätts ett fortsatt tryck på äldreomsorgen, då budgetförslaget för äldrenämnden ännu inte återspeglar den demografiska utvecklingen med en åldrande befolkning.

– Jag ser att det finns ett behov att successivt förskjuta tyngdpunkten mera mot den äldre befolkningen jämfört med den fördelning vi har i dag.

Investeringsbudgeten sticker ut med över 40 miljoner på den period som täcks av budgeten. Nämnderna har inte behövt bromsa sina ambitioner.

– Det är en iögonfallande summa, men under de senaste åren har vi inte investerat särskilt mycket. Vi har stora behov, en låg skuldbörda och en förhållandevis hög likvididet. Sen om vi klarar av att verkställa investeringar i den här storleken är jag själv lite fundersam runt, säger Emma Dahlén.

Stora investeringar väntar Mariehamn – stadsstyrelsen tog del av direktörens budgetförslag

Läs artikel

Taggar

  1. Nyheter
  2. Mariehamns stad
  3. Kommunbudgetar 2027
  4. Budget

Författare

  1. Björn NylundVisa profil
Publicerad 16.10.2026 kl. 05:42|Uppdaterad 16.10.2026 kl. 05:58