Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
  • Sommarprat

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Brändö Lax vill växa – men fler tillstånd krävs

Johan Mattsson. Foto: Rasmus Karlsson

Efter nio månader som vd för Brändö Lax har Johan Mattsson hunnit byta bankvärlden mot fiskodlingsbranschen och lärt sig hur avgörande vädret är för verksamheten.

Det största väderproblemet han hade på banken var att det var halt på väg till lunch. Men nu påverkar is, vattenstånd och väder hela verksamheten, säger han.

Brändö Lax sysselsätter mellan 20-25 personer större delen av året, men under höstens slaktsäsong stiger antalet anställda till omkring 60. Företaget odlar främst regnbågslax, men även en mindre mängd sik och säljer dessutom rom på den internationella marknaden.

Enligt Mattsson finns det god efterfrågan på åländsk fisk och företaget säljer i princip all fisk som produceras.

– Vi skulle gärna växa. Får vi fler tillstånd kan vi anställa fler och öka omsättningen direkt, säger han.

Samtidigt betonar han hur beroende verksamheten är av fungerande skärgårdstrafik. Den färska fisken transporteras till Finland och måste nå marknaden snabbt.

– Om trafiken österut inte fungerar är det inte ens ett alternativ att fortsätta slakta fisk här.

Brändö Lax deltar också i ett projekt där slam från fiskodlingskassar ska samlas upp och tas tillvara. En försökskasse finns i drift i Brändö under årets säsong.

– Det är ett tekniskt komplicerat projekt, men väldigt intressant. Vi lär oss något nytt hela tiden, säger Mattsson.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Brändö
  3. Brändö Lax
  4. Näringsliv
  5. Fiskodling
  6. Skärgårdstrafiken

Författare

  1. Rasmus KarlssonIntervjuVisa profil
  2. Johan ÅgrenTextVisa profil
Publicerad 8.6.2026 kl. 17:32