Bedrägerimisstänkt taxiföretagare får fortsatt reseförbud

Den bedrägerimisstänkta taxiföretagaren får fortfarande inte lämna landet. Det stod klart i dag då Åbo hovrätt beslöt att Ålands tingsrätts beslut om reseförbud står fast.
Han får heller inte ha kontakt med medmisstänkta.
Det var under förra året som bedrägerihärvan började utredas av polis. Man misstänker att tolv personer är inblandade och att kommunernas socialtjänst lurats på stora mängder pengar genom färdtjänst.
Hovrätten anser att företagaren fortfarande är på sannolika skäl misstänkt för grovt bedrägeri och att det finns risk för att han kan undandra sig rättsprocessen eller försvåra utredningen. Polisen skriver i sitt svar på yrkandet om mannens tidigare resor till Thailand.
“Brottsnyttan uppskattas uppgå till drygt en miljon euro varav en del misstänks ha omsatts till kontanter vilka inte ännu har påträffats. Ärendet är omfattande”, skriver kommissarie Tommy Thörnroos i svaret.
Enligt domstolen är reseförbudet varken oskäligt eller oproportionerligt med hänsyn till brottsmisstankens allvar och ärendets omfattning.
