Arbetsgrupp i riket ser över skattegränsen – men att slopa undantaget är inte på kartan enligt Löfström

Mats Löfström. Arkivfoto.

Finansministeriets nyinrättade arbetsgrupp ska se över hur tull- och skatteförfarandena för varutransporter mellan Åland och riket kan förenklas. Men när arbetsgruppen presenterades saknades åländsk representation.

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström säger att han lyft frågan direkt med finansminister Riikka Purra (Sannf), som lovat återkomma. Purra ska inte själv varit delaktig i valet av gruppens medlemmar, men hon ska nu utreda om landskapsregeringen kan inkluderas. I dag deltar endast en representant från åländska tullen, men ingen från landskapsregeringen.

– Landskapsregeringen är en central part. Det är viktigt och naturligt att landskapsregeringen har en representant i arbetsgruppen, säger Löfström.

Samtidigt finns en annan dimension i bakgrunden. Löfström bekräftar att det i finansministeriet finns tankegångar om att en enkel lösning vore att låta Åland bli en del av EU:s skatteområde – en förändring som skulle lösa problemen med skattegränsen men också slå undan taxfree-försäljningen och därmed stora delar av kommunikationerna som Åland har via fartygstrafik.

Skatteundantaget var en förutsättning när Åland gick med i EU och är enligt Löfström avgörande för både färjetrafiken och det åländska samhällets livskraft.

– Utredningen måste titta på hur vi kan minska byråkratin utan att röra skatteundantaget, säger Löfström.

Justering 19.11 kl.19:54 Rubriksättningen har justerats. Tidigare löd rubriken: Arbetsgrupp ska se över skattegränsen – Röster inom finansministeriet vill slopa Ålands undantag


Taggar

  1. Nyheter
|