Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Appen ÅRTV Play byggs om, alandsradio.ax förnyas

Ungefär så här kommer nya alandsradio.ax att se ut i desktopmiljö. Skärmdump

På måndagen genomför Ålands Radio en grundläggande ombyggnation av webbsidan alandsradio.ax.

Syftet med den nya sajten är att erbjuda ålänningarna en bättre användarupplevelse.

– Alandsradio.ax får ett uppdaterat utseende, en ny ljudspelare och som redaktion får vi bättre möjligheter att skräddarsy presentationen av vårt innehåll, säger chefredaktör Heidi Grandell-Sonck.

Uppdateringen sker vid halv tiotiden på måndagen. Eftersom sajten byggts om från grunden, kan det förekomma mindre tekniska bekymmer den allra första tiden.

– Det viktigaste “buggarna” försöker vi fixa omedelbart. Andra synpunkter på funktionalitet och design kommer vi att samla in, det är inte uteslutet att vi vill göra några finjusteringar i januari. Användare som har synpunkter får gärna mejla dem till [email protected], säger vd Fredrik Sonck.

Sajtförnyelsen innebär också att appen ÅRTV Play upphör att fungera. En ny version av appen lanseras i januari.

– Anledningen till att vi inte uppdaterar sajten och appen samtidigt, är att det blir billigare och framför allt tryggare att fixa en sak i taget. På nya alandsradio.ax har vi en jättefin ljudspelare som kommer att förbättra användarupplevelsen markant, säger Fredrik Sonck.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Ålands Radio

Författare

  1. Ålands RadioVisa profil
Publicerad 5.12.2024 kl. 17:26