Ålänningars tankar om fast förbindelse mellan Sverige och Finland över Åland "Dubbla känslor"

Genrebild på tunnel. Foto: Meriç Dağlı, Unsplash

Idén om en fast förbindelse mellan Helsingfors och Stockholm, via Åbo och Åland väcker både nyfikenhet och skepsis bland de ålänningar som Ålands Radio pratat med på Mariehamns gator.

De som är positiva ser att det kan vara bra med ökad tillgänglighet till Åland och att det kan leda till ökad inflyttning samt turism. Men att det känns dyrt och svårt att faktiskt genomföra.

– Om det mot förmodan skulle genomföras så har det en enorm betydelse för Åland i positiv bemärkelse. Det kommer bli en tillströmning av helt andra mått, säger Thomas Sirén.

De som är mer negativt inställda säger att det är en utopi, dödfött och onödigt storslaget. De finns även en oro över att det skulle förändra skärgårdens idyll och karaktär.

– Det känns inte bra. Det är någon som drömmer. Det tar bort alltihopa med hela skärgården. Det ska vara som det är, uttrycker Mikko Kuitunen.

– Det är dubbla känslor. Vi vill ju ha kvar vår idyll. Men Åland behöver ju utvecklas också. Men jag tror det kan bli bra, säger Helena Kvarnström som är en av de personer som Ålands Radio intervjuat under dagen.

Taggar

  1. Nyheter
|