Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Ålands natur och miljö köper skog

Josefine Egenfelt är verksamhetsledare för Ålands natur och miljö. Arkivfoto.

Föreningen Ålands natur och miljö köper ett 12,05 hektar stort skogsområde på norra Nötö i Föglö för 20.000 euro från en privatperson som själv kontaktade föreningen om en möjlig affär.

2018 bildade föreningen en skogsfond efter att man mottagit ett arv på 26.000 euro. Målsättningen var att förvärva ett skogsområde för att skapa en rekreativ oas i den åländska skogsnaturen. Ambitionen har varit att båda bevara skog och göra den tillgänglig för allmänheten i syfte att skapa naturglädje.

Enligt ett pressmeddelande säger Ålands natur och miljös verksamhetsledare Josefine Egenfelt att de är jätteglada över att äntligen lyckats ro projektet i hamn.

Föreningen hoppas att det blir ett välkommet besöksmål för såväl medlemmar som allmänheten. I nästa steg av processen undersöks möjligheten till att ge området naturskyddsstatus.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Miljö

Författare

  1. Johan ÅgrenVisa profil
Publicerad 28.10.2022 kl. 05:56|Uppdaterad 28.10.2022 kl. 07:15