Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

Åland fortsatt i sikte när Heart Aerospace korsar Atlanten

Elflygplanstillverkaren Heart Aerospace har bestämt sig för att flytta huvudkontoret till USA från Göteborg. Landskapsregeringen tecknade ett samförståndsavtal med bolaget om elflyg till och från Åland 2023.

Men enligt presschefen Christina Zander påverkar inte flytten över Atlanten alls.

– Det finns fortfarande ett samförståndsavtal och Åland är fortfarande en väldigt intressant plats för elhybridflyg, skriver hon i ett mail till Ålands Radio.

Den första prototypen stod klar i september förra året och ska provflygas i USA nu i år. Näringsminister Jesper Josefsson hade ett möte med representanter från bolaget senast i november på Åland, men man informerades om flytten innan den blev offentliggjord för allmänheten.

– I det här skedet uppstår inga ändringar i samarbetet, vi kvarstår i deras så kallade "Advisory board". Bolagets aktivitet lär säkerligen bli mindre i Europa, det återstår att se, säger Josefsson.

Taggar

  1. Nyheter
  2. Flygtrafik
  3. Trafik

Författare

  1. Johan ÅgrenVisa profil
Publicerad 5.5.2025 kl. 08:03|Uppdaterad 5.5.2025 kl. 12:45