Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

89 000 finska barn har minst en förälder med missbruksproblem

89 000 minderåriga barn i Finland har minst en biologisk förälder som haft missbruksproblem enligt en registerundersökning gjord av institutet för hälsa och välfärd, THL.

Det motsvarar 8,7 procent av alla minderåriga där ungefär hälften av dessa har en biologisk förälder som i nuläget har ett allvarligt missbruksproblem.

Största delen av registeranteckningar, 60 procent, gäller enbart alkoholbruk. Resten handlar om drogmissbruk eller en kombination av alkohol och droger. Det är även vanligare att män har missbruksproblem än kvinnor.

Senast en liknande undersökning gjordes var 2015. Då uppskattade man att det fanns mellan 65 000 – 70 000 barn i Finland där föräldrarna under barnets livstid haft ett allvarligt missbruksproblem innan barnet blev myndigt.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Johan ÅgrenVisa profil
Publicerad 4.6.2024 kl. 11:43|Uppdaterad 4.6.2024 kl. 12:49