Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

2,5 miljoner extra i nytt budgetförslag – ÅHS slipper kapa i vård utanför Åland

Finansminister Mats Perämaa (Lib) säger att landskapsregeringen ändrat linje efter att ha fått en genomgång av vilka konsekvenser ytterligare besparingar skulle få. Ida Jansson

ÅHS får lämna ett budgetförslag för nästa år som överskrider landskapsregeringens budgetram med 2,5 miljoner euro. Det står klart efter diskussioner mellan landskapsregeringen och ÅHS styrelse och ledning.

De extra pengarna påverkar inte de redan genomförda samarbetsförhandlingarna, men man kommer inte att tvingas skära i de kostnader för vård utanför Åland som beskrivits som ett hot mot patientsäkerheten.

Finansminister Mats Perämaa (Lib) säger att landskapsregeringen ändrat linje efter att ha fått en genomgång av vilka konsekvenser ytterligare besparingar skulle få.

– Om man skulle vidta åtgärder utöver det som sedan blev beslutet skulle det finnas risk för patientsäkerheten i vissa delar, säger Perämaa.

Han säger att framför allt den korta tiden för att genomföra ytterligare åtgärder under 2027 skulle innebära risker. Vissa av förändringarna kan fortfarande behöva göras längre fram, men landskapsregeringen har valt att dra gränsen där ÅHS bedömer att patientsäkerheten kan påverkas.

Enligt finansministern innebar den tidigare ramen att ÅHS skulle förbättra sitt resultat med omkring fem miljoner euro. Med den nya ramen halveras kravet till 2,5 miljoner euro. Förslaget ska behandlas i lagtinget.

Ålandstidningen var först med nyheten.

Perämaa öppnar för mer pengar till ÅHS – sparkrav får inte hota patientsäkerheten

Läs artikel

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Axel ErikssonVisa profil
Publicerad 15.9.2026 kl. 13:19|Uppdaterad 15.9.2026 kl. 16:13