Hoppa till huvudinnehåll
Ålands Radio & TV
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar
Sök
  • Start
  • Nyheter
  • Sommarprat
  • Sport
  • Kultur
  • Poddar

Om ÅRTV

  • Om bolaget
  • Personal
  • Jobba hos oss
  • Frekvenser
  • ÅRTV svarar

Kundservice

  • Kontakta oss
  • Felanmälan
  • Tillgänglighet
  • Tipsa oss
  • Firarmix
  • Sök

Följ oss

  • Facebook
  • Instagram
  • X
Ålands Radio & TV
Tipsa oss
Ansvarig utgivare: Heidi Grandell-Sonck
© Ålands Radio & TV AB 2026

15,3 miljoner plus i landskapets bokslut – 10 miljoner minus justerat för stora engångsposter

I dag presenterades landskapets bokslut av bland andra Roger Höglund och Conny Nyholm.. Arkivbild.

15,3 miljoner euro plus visar landskapsregeringens bokslut som presenterades i dag. Justerar man för stora engångsposter, till exempel det särskilda bidrag man fick för kostnader kopplade till pandemin, landar man istället på minus 10 miljoner.

Finansminister Roger Höglund (C) är ändå nöjd med resultatet sett till förutsättningarna. Pandemin, inflationen och Rysslands krig i Ukraina är yttre faktorer som påverkat.
– Trots de utmanade tiderna vi haft har vi ingen skuldsättning, vi har förbättrad likviditet, låg arbetslöshet, vi ser inget behov av lån för drift och vi har en stark balansräkning, säger Höglund.

Fortsatt finns dock stora utmaningar framöver och man behöver arbeta vidare med det finanspolitiska ramverket, säger han.
– Vi har ett stort investeringsbehov framöver, det finns alltid byggnader som behöver byggas och båtar som behöver köpas in, säger Roger Höglund.

Taggar

  1. Nyheter

Författare

  1. Peter GrönholmVisa profil
  2. Axel ErikssonVisa profil
Publicerad 31.3.2023 kl. 15:46