Rektorer positiva till framtidsplanerna för sjöfartsutbildningarna

Förra veckan presenterades en rapport om framtiden för sjöfartsutbildningarna på Åland. Man vill exempelvis att högskolan tar över sjösäkerhetscentret och att utbildningarna långt arbetar under samma paraply, men rent formellt fortfarande separat.
Matias Waller, rektor för Högskolan på Åland, säger att han med ett ord kan sammanfatta förslaget som positivt. Han tänker att det tidigare och just nu arbetats för lite tillsammans.
– Det här är en bra grund att jobba vidare från, säger han.
Bertel Henriksson, biträdande rektor för sjöfartsutbildningarna vid Ålands gymnasium, instämmer med Waller.
– Man har märkt en tydlig beställning, att det förväntas från olika håll att något görs, säger han.
Om allt går enligt plan är det från och med höstterminen 2027 som det gemensamma arbetet är igång på allvar. Bertel Henriksson säger att det nödvändigtvis inte blir lätt jobb framåt, men så länge viljan finns och det planeras väl är det görbart.
På frågan om de tror att Åland stärks som sjöfartsutbildningsort om tio år i och med omorganiseringen svarar båda att de tror att så är fallet.
– Om vi blir kända i Sverige som sjöfartsutbildare och det kommer fler svenskar hit tror jag också att de drar med andra till andra utbildningar. Det finns stor potential, säger Matias Waller.