Sjöfartsutbildningarna föreslås samordnas och effektiviseras

Ålands sjösäkerhetscentrum borde bli en del av Högskolan på Ålands sjöfartsutbildning, samtidigt som högskolan och yrkesgymnasiet samordnar sjöfartsutbildningarna.
Det är ett av förslagen från den arbetsgrupp som sett över utbildningarna inom sjöfart på Åland.
Arbetsgruppen har arbetat under våren, men rapporten blev offentlig under torsdagen. Förutom samordning vill gruppen se att utbildningarna blir mer effektiva. Det ska ske genom att bland annat använda sig av lärares spetskompetens vid både yrkesgymnasiet och högskolan, och att alla lärare ska kunna undervisa på kommersiella kurser. Tanken är att utbildningarna ska fungera som en enhet med en chef, enligt Niklas Stenbäck, som är avdelningschef vid utbildnings- och kulturavdelningen.
Utredarna vill även se ett utökat antal studieplatser vid sjöfartsutbildningarna genom att yrkesgymnasiets linjer tar in studerande varje år. Gruppen föreslår även att engelskspråkiga utbildningsprogram för sjöfart startar på högskolan och att “lösa frågan med tillgång till skolfartyg eller motsvarande”.